Ku pamięci poległych

W poniedziałek 18 marca 2024r., zgodnie z wieloletnią tradycją, przy pamiątkowym głazie  między Mianowicami a Zagórzycą spotkały się reprezentacje szkół z terenu gminy Damnica, by  upamiętnić  potyczkę wojsk polskich, wspierających wojska Napoleona, z pruskimi oddziałami regularnego wojska.

Przy odrestaurowanym z inicjatywy władz i wsparciu miejscowej ludności pomniku

poczty sztandarowe, uczniowie klas siódmych, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych z wójtem gminy Damnica- panem Andrzejem Kordylasem na czele oddali hołd poległym oraz przypomnieli wydarzenia sprzed ponad dwustu lat.

Była to żywa lekcja historii; tym ważniejsza, bo mijany codziennie przez mieszkańców głaz ma stać się wkrótce w pełni zagospodarowanym miejscem pamięci o przeszłości, która – choć nie zawsze łatwa i chwalebna – jest znakiem szacunku wobec przodków.