Historia

Szkoła  znajduje się na terenie gminy Damnica w powiecie słupskim. Miejscowość Zagórzyca leży przy głównej trasie Słupsk - Gdańsk, 3 km na północ od skrzyżowania drogi E 28 w Mianowicach. Zagórzyca to prastara wieś, której początki datują się od roku 1250, kiedy to należała do rodu Zitzewitzów. Później wieś posiadali bracia Kutzeke, którzy odsprzedali ją księciu pomorskiemu Bogusławowi VII. Obecnie jest to wieś typowo rolnicza o dużych walorach krajobrazowych.

Dawniej we wsi funkcjonowała trzystopniowa szkoła powszechna. W roku 1932 szkoła liczyła 118 uczniów i zatrudnionych było w niej dwóch nauczycieli.
Nauczanie w latach 1945 - 1986 prowadzone było w trzech starych budynkach szkolnych. Od roku 1987 szkoła zlokalizowana jest w jednym budynu, który został wybudowany przy pomocy społeczności lokalnej.

Organem prowadzącym szkołę jest Gmina Damnica.