Pasowania nadszedł czas!

18 października 2023r. odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Zjednoczonej Europy w Zagórzycy. Imprezę szkolną zaszczycili swoją obecnością rodzice pierwszoklasistów, przedstawiciele władz lokalnych: p. Grzegorz Kiczmachowski  - zastępca wójta gminy Damnica, p. Joanna Wojtczyk – inspektor ds. oświaty i spraw społecznych, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Damnicy p. Dorota Nowak, radni - p. Tadeusz Bubniak , p. Łukasz Malinowski, p. Patryk Pałucki, sołtysi: wsi Wielogłowy – p. Katarzyna Tylka, wsi Mianowice – p. Karolina Sobierańska i wsi Łebień - p. Tadeusz Wiński, a także przedstawiciele Rady Rodziców: p. Małgorzata Zander, p. Justyna Gruchała i p. Anna Szmidtka. Zyczajowo byli obecni również uczniowie klas młodszych z wychowawczyniami – p. Iwoną Kuklińską i p. Marzeną Majbrodą.

Uroczystość rozpoczęła się wspaniałym występem dzieci: inscenizacją słowno – muzyczną, przygotowaną przez wychowawczynię p. Renatę Kostrubiec. Pierwszaki pięknie zaprezentowały swoje umiejętności wokalno – recytatorskie. Odwiedziła ich mądra wróżka, która tajemniczymi czarami chciała zamienić pierwszaków w prawdziwych uczniów. Jednakże czary nie zadziałały, albowiem były one przeznaczone dla maluchów, a nie takich zuchów, jakimi są nasi uczniowie. Oni  sami doskonale wiedzieli, jak stać się prawdziwymi uczniami.

Pierwszoklasiści przed przystąpieniem do ślubowania musieli wykazać się wiedzą na temat naszej ojczyzny oraz bezpieczeństwa na drodze. Dzieci pomyślnie zdały egzamin i udowodniły, że solidnie pracowały od początku roku szkolnego, więc zasłużyły na przyjęcie ich do zagórzyckiej braci uczniowskiej. Z powagą zaśpiewały hymn narodowy, a następnie wygłosiły słowa ślubowania. Potem dyrektor szkoły - p. Robert Nowak poprzez dotknięcie wielkim czerwonym ołówkiem pasował dzieci na uczniów naszej szkoły. Każdy uczeń złożył na akcie pasowania odcisk swojego paluszka.

Do grona społeczności uczniowskiej zostali przyjęci : Roksana B., Marysia K., Tatiana K., Martynka M., Alicja W., Krzyś G., Daniel H. Wiktor K., Jakub S., Krzyś S., Wiktor S., Filip U. Gabryś Z. Wzruszeni rodzice upamiętniali te piękne i niepowtarzalne chwile, robiąc pamiątkowe zdjęcia.

Po ceremonii ślubowania i pasowania dzieci zostały hojnie obdarowane przez gości niezwykle miłymi prezentami. Pan dyrektor wręczył pierwszakom pamiątkowe dyplomy ufundowane przez rodziców oraz obdarował ich od siebie pakietem kolorowych kredek, zaś na ręce wychowawcy klasy trafił pendrive z przeznaczeniem na klasową kronikę. Władze gminy przygotowały dla pierwszoklasistów odblaskowe breloczki z wizerunkiem Damnisia (gminnej maskotki), notesiki, długopisy, bańki mydlane oraz lizaki. Pani dyrektor biblioteki ofiarowała grę planszową, mazaki i  podkładki korkowe. Jak zawsze, hojnością wykazali się także radni z obwodu, do którego należy szkoła - pani A. Szarłot- Dietrich oraz panowie:  T. Bubniak, P. Pałucki, Ł. Malinowski, M. Jarzmicki – zebrali kwotę 500 zł  z przeznaczeniem  na klasową wycieczkę. Sołtys wsi Wieloglowy – p. K. Tylka  podarowała dzieciom kubki z nadrukiem sowy i pamiątkowym napisem: „Pasowanie na ucznia”. Rada rodziców wręczyła dumnym pierwszakom medale pasowania na ucznia, ołówki i czekolady, zaś starsze koleżanki i koledzy z  klasy II i III miały dla pasowanych słodycze, zakładki, temperówki i gumki.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów - to zawsze wyczekiwany przez wszystkich moment.

Ważnym jest, by właśnie tym bardzo przejętym rodzicom pierwszoklasistów, trzymającym  kciuki za powodzenie  i postawę ich pociech  szczególnie podziękować za aktywny udział w organizacji uroczystości!

Życzymy - teraz już pełnoprawnym uczniom klasy pierwszej - aby zdobywanie wiedzy było dla nich radością i przyjemnością, a uśmiech często gościł na ich twarzach przez cały ośmioletni czas nauki  w Szkole Podstawowej w Zagórzycy.

Wychowawczyni klasy - Renata Kostrubiec