IV MIĘDZYSZKOLNY PRZEGLĄD TAŃCÓW KASZUBSKICH - ZAGÓRZYCA 2023

Dnia 2.06.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Zjednoczonej Europy w Zagórzycy odbył się IV Międzyszkolny Przegląd Tańców Kaszubskich. Celem imprezy było spopularyzowanie ludowego tańca kaszubskiego, ale również sztuki ludowej Kaszub.
Gośćmi spotkania byli: Wójt Gminy Damnica p. Andrzej Kordylas, Przewodniczący Rady Gminy p. Kazimierz Kozina, Inspektor Działy Oświaty p. Joanna Wojtczyk, inicjator wprowadzania języka kaszubskiego do szkół
p. Zbigniew Byczkowski, wiceprzewodnicząca Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego i dyrektor SP nr 2 w Słupsku
p. Karolina Keler, Dyrektor SP Damno p. Joanna Rusak, wicedyrektor SP w Damnicy p. Katarzyna Dzitko, dyrektor CEiK p. Katarzyna Sobolewska, dyrektor Biblioteki Gminnej w Damnicy p. Dorota Nowak, dr Adrianna Majdzińska- rzeźbiarka, inicjatorka społeczna, radny p. Patryk Pałucki oraz grono rodziców. Gospodarzem przeglądu był dyrektor szkoły p. Robert Nowak.
   Jako pierwsi zaprezentowali się goście ze szkoły SP nr 2 w Słupsku pod kierunkiem p. Karoliny Keler w
" Kaszubskim polonezie" i tańcu " Wele, wele wetka.."
Drudzy  wystąpili tancerze z SP Damno pod kierunkiem p. Aleksandry Gliwy w zumbie po kaszubsku. Trzeci zaprezentowali się uczniowie z SP Damnica pod kierunkiem p. Karoliny Szwed w  tańcach: "Mareszka" i "Szewc". Na koniec wystąpili uczniowie z naszej szkoły, przygotowani pod kierunkiem p. Małgorzaty Leśniańskiej i
p. Bartosza Wiśniewskiego w tańcach "Kowal" i "Okręć się wkół".
Wszyscy uczestnicy przeglądu zostali nagrodzeni nie tylko gromkimi brawami.
     Na sam koniec zatańczono wspólnie " Mareszkę". Po tańcu wszystkich czekał chleb ze smalcem i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dzieci mogły również wykonać kwiaty z bibuły, a goście podziwiać prace hafciarskie i rzeźbiarskie uczniów uczęszczających na zajęcia języka kaszubskiego w naszej szkole.