CIEKAWE LEKCJE JĘZYKA KASZUBSKIEGO

" Życie mojej okolicy widziane oczami kobiety sprzed 20, 30 40....lat"- to temat spotkania z Panią Olgą Żulińską wieloletnią  dyrektorką naszej szkoły i mieszkanką wsi. Lekcja odbyła się 17.06.23r.
w ramach realizacji zajęć z Języka Kaszubskiego i Historii i Kultury Kaszub.
 Już na początku wywiadu- bo taką formę miało spotkanie- Pani Olga podkreśliła, że: " kocha Kaszuby i wszystko co z nimi związane". Uczniowie z kl. IV i V przygotowali pytania, które były zadawane w języku kaszubskim.
Pani Olga doskonale rozumiała ten język, opowiadała o pierwszych latach pracy w naszej szkole, a właściwie
w trzech, bo osiem klas mieściło się w trzech obiektach. Klasy były bardzo liczne. Z rozrzewnieniem wspominała
o budowie nowego skrzydła szkoły i o wydatnej pomocy mieszkańców wsi. Były to trudne czasy, ale nie zamieniłaby swojej pracy na żadną inną.
      Sama wieś nie zmieniła się bardzo pod względem struktury, ale zajęcia ludzi już tak. Dawniej wieś typowo rolnicza, dziś tylko nieliczni zajmują się rolnictwem.
Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i kawą jak to na Kaszubach bywa.