Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Uroczysty apel upamiętniający 83. rocznicę katyńskiej zbrodni w SP w Zagórzycy

13 kwietnia 2023 przypadła 83. rocznica zbrodni katyńskiej. Dla upamiętnienia tego tragicznego dla Polaków wydarzenia, w środę 19 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci Polaków pomordowanych na terytorium ZSRS w 1940 roku.
         Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.30 w sali gimnastycznej, uczestniczyli w niej uczniowie klas 4-8. Zgodnie z programem wspólnie odśpiewano hymn państwowy, a następnie społeczność uczniowska naszej szkoły obejrzała program słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klasy ósmej. W inscenizacji wzięły również udział dwie uczennice z klasy piątej i jedna z klasy szóstej. Na zakończenie uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły Pan Robert Nowak, który w nawiązaniu do przedstawianych wydarzeń historycznych przypomniał  o katastrofie polskiego samolotu rządowego z roku 2010, w której zginęło 96 osób, między innymi prezydent Lech Kaczyński.

Po apelu szkolna delegacja, pod opieką Pana Roberta Nowaka, złożyła kwiaty i zapaliła symboliczne znicze przy Dębie Pamięci, poświęconemu podpułkownikowi polskich sił powietrznych Józefowi Łęgowskiemu, zamordowanemu w Katyniu w 1940 roku. Minęło już pięć lat od kiedy przystąpiliśmy do programu „Katyń … ocalić od zapomnienia” , w ramach którego przy ogromnym zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców naszej szkoły zasadziliśmy ppłk. Józefowi Łęgowskiemu Dąb Pamięci i nawiązaliśmy kontakt z jego rodziną.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Organizatorzy apelu: Jolanta Dasgupta, Maria Zielińska, Agnieszka Trusiak