Mikołajki w Toruniu

W środę, 7 grudnia br. uczniowie Szkoły Podstawowej w Zagórzycy wybrali się na całodniową wycieczkę do Torunia. O godzinie 6.30 rano dzieci miały zbiórkę na terenie szkoły. Autokar z przewodnikiem Januszem Barylakiem podjechał punktualnie, a o godzinie 6.45 wyruszyliśmy. Droga była dość długa, ale czas wypełniły legendy i opowiastki  o Toruniu. Dowiedzieliśmy się, skąd wzięła się nazwa tego pięknego zabytkowe miasta. Po przyjeździe, pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum Podróżników im. Toniego Halika. Obejrzeliśmy wspaniałe zbiory i pamiątki poświęcone urodzonemu w Toruniu podróżnikowi. Kolejnym punktem programu było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Tam zwiedzaliśmy ekspozycję, braliśmy udział w różnych eksperymentach i zabawach edukacyjnych. Następnie udaliśmy się na spacer  po Staromiejskiej Dzielnicy z zespołem zabytków Starego Miasta. Odwiedziliśmy dom Kopernika, który znajduje się w starej kamienicy. Przewodnik zaprezentował nam sylwetkę wielkiego uczonego, a także zebrane liczne pamiątki po całej jego rodzinie. W drodze na warsztaty sprawdziliśmy swoje sumienie przy Krzywym Domu. Stamtąd ruszyliśmy do Muzeum Żywego Piernika. Gdy przekroczyliśmy próg , poczuliśmy niesamowity zapach przypraw korzennych, goździków i miodu. Wprowadzono nas w tajniki wypieku cudownych, toruńskich pierników. Po krótkiej teorii zabraliśmy się do pracy. Każdy z nas własnoręcznie zrobił swojego piernika, którego mogliśmy zabrać do domu. Ostatnie chwile w Toruniu, to krótki spacer Starówką, przepięknie oświetloną iluminacjami świątecznymi. Ogromna choinka, migające światełka, w oddali tląca się muzyka – to wszystko pozwoliło poczuć magię zbliżających się świąt. W godzinach wieczornych, cali i zdrowi, wróciliśmy do szkoły.
      Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Biura Turystycznego JB Belfer, w szczególności do Janusza Barylaka.