Szkolny Dzień Profilaktyki

w Szkole Podstawowej im. Zjednoczonej Europy w Zagórzycy

19.10.2022r.

19 października 2022r. uczniowie klas I – VIII Szkoły Podstawowej im. Zjednoczonej Europy w Zagórzycy uczestniczyli w dwóch programach profilaktycznych rekomendowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Najmłodsi uczniowie z klas I – IV objęci zostali Programem Wczesnej Profilaktyki „Cukierki”. Program oparty jest na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak pt. „Cukierki”. Celem programu było: przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi oraz nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych. Podczas zajęć wykorzystano metody aktywizujące. Różnorodne zabawy, w których wszyscy uczestniczyli z ogromnym zaangażowaniem sprzyjały również integracji całego grona rówieśniczego. Wielokrotnie i na różne sposoby powtarzane zdanie „Dziękuję, od obcych nic nie biorę!” było ćwiczeniem pozwalającym na utrwalenie sobie sposobu odmawiania.

Starsi wychowankowie klas V – VIII wzięli udział w programie „Debata”. Ma on za zadanie opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród młodzieży, uświadomienie zagrożenia wynikającego z korzystania ze środków psychoaktywnych. Program realizowany był w oparciu o metody aktywizujące i miał on za zadanie wzmocnić postawy pro-abstynenckie u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej.

Program „Cukierki” oraz „Debata: zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Damnicy.