Ogólnopolska Akcja „Sprzątanie Świata”

Jak co roku, w ramach jesiennej akcji „Sprzątanie Świata”, nasi uczniowie pod opieką swoich wychowawców, porządkowali przydrożne tereny w Zagórzycy oraz w stronę Paprzyc i Karzniczki. Zaopatrzeni w worki i rękawice ochronne, z dużym zaangażowaniem wypatrywali i zbierali odpady, które w tych miejscach kiedyś porzucili bezmyślnie inni ludzie.

„Sprzątanie Świata” (z ang. CleanUp the World)  to ekologiczna, międzynarodowa akcja, w której łączy się powszechną manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem. W tym roku była to już 29 polska edycja pod patronatem Fundacji Nasza Ziemia. Przebiegała pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są”.

Dlaczego pomimo upływu lat nadal sprzątamy? Prosta odpowiedź - bo nadal śmiecimy! Porzucone śmieci znajdujemy w miejscach z natury pięknych, tj. lasy, łąki, parki, tereny nad rzeką, gdzie zwykle szukamy wytchnienia od codziennej pracy. Dlatego akcja ta ma też aspekt edukacyjny. Chodzi  o to, aby kształtować postawy proekologiczne. Uświadamiać, iż to od nas zależy stan czystości środowiska przyrodniczego i warunków dalszego życia na naszej planecie