Piknik edukacyjny – Wdzydze 2022

W piątek, 23 września 2022 r. grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zagórzycy, która realizuje Pomorski Program Edukacji Morskiej, uczestniczyła w pikniku edukacyjnym
na terenie stanicy wodnej PTTK we Wdzydzach w ramach projektu
Pomorskie Żagle Wiedzy”- 100 łodzi na 100-lecie zaślubin Polski z morzem.
W projekcie wzięli udział uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego.
     Zagórzycka ekipa kibicowała wszystkim uczestnikomPierwszych  Regat o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. W wyścigach wystartowali zarówno młodzi adepci żeglarstwa ze szkół biorących udział w Programie Edukacji Morskiej, jak i przedstawiciele pomorskich gmin.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 10.00. Podczas pikniku uczniowie  zapoznali się z budową jachtu oraz rodzajami ożaglowania. Przy każdym stoisku edukatorzy wyjaśniali najważniejsze zasady żeglowania i manewrowania, jak również przedstawiali najważniejsze zasady postępowania w razie wypadku lub awarii. Nie zabrakło również nawigacji morskiej – chętni mogli zmierzyć się z mapą i wyznaczyć kurs dla statku. Dla miłośników przyrody odbyły się konkursy wiedzy na temat fauny i flory Pomorza. Na terenie stanicy znajdowały się również stoiska, na których można było spróbować swoich sił w zakresie haftu, malowania kamieni, muzykowania na tradycyjnych instrumentach kapeli kaszubskiej, wykonywania kwiatów z bibuły.

Po grach i zmaganiach z marynistyczną literaturą dla dzieci i młodzieży na scenie zorganizowano karaoke. Każdy uczestnik pikniku otrzymał ciepły posiłek, pakiet startowy w postaci worka z wyposażeniem, a na zakończenie  imprezy odbył się koncert szantowy.

Agnieszka Trusiak

Małgorzata Leśniańska