Wyprawa pod znakiem książek i sztuki

Wyróżnieni w gminnym konkursie „Młodzi tworzą literaturę” uczniowie mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w wycieczce zorganizowanej 31 maja 2022 r. przez Bibliotekę Gminną w Damnicy przy finansowym wsparciu pana Wójta naszej gminy. Celem całodniowej wyprawy był tym razem Gdańsk i trzy ważne miejsca na jego kulturalnej mapie.

Pierwszym miejscem, które odwiedziła 22-osobowa grupa- wśród nich dziewięcioro uczniów naszej szkoły: Bartek Szerszenowicz z kl.4,Alicja Puchała i Maja Gawłowska z klasy 5, Marcelina Gańska i Wiktoria Rompska z kl.6, Amelia Tylka, Zuzia Matysek i Maja Rostkowska z kl.7 oraz ósmoklasistka Zuzia Wilk – była Multiteka „Manhattan”. Tam odbyła się prezentacja bardzo nowoczesnej placówki, która wzbudziła we wszystkich podziw i ogromne zaciekawienie mnogością organizowanych imprez i wspaniałym księgozbiorem, zwłaszcza tym dla dzieci i młodzieży. Następny punkt programu to przejazd kolejką SKM do Gdańska – Śródmieście i przejście wśród zabytkowych uliczek do urokliwej biblioteki „Na Mariackiej”. Tam jej kierownik, pan Zbigniew Walczak, sadowiąc wszystkich na przepięknych dębowych schodach wiódł rozprawę o wspaniałości swoich zbiorów, którymi są wszystkie publikacje tematycznie związane z Pomorzem.

O to, by wyprawa została szczególnie zapamiętana, zadbała pani dyrektor  i jednocześnie organizatorka uczniowskiej wyprawy- pani Dorota Nowak, która wiodąc uczniów nieznanym szlakiem nad Motławą w dzielnicę portów i doków, pokazała prawdziwe kulturalne zaplecze Trójmiasta. Była to niezwykła Przestrzeń Sztuki, stworzona przez artystów – Adrianę Majdzińską i Czesława Podleśnego. Obejrzane wystawy i pracownie oraz gościnność gospodarzy cierpliwie tłumaczących tajniki sztuki i różnice między jej realistyczną i abstrakcyjna formą zadziwiły, zachwyciły i zaciekawiły wszystkich.

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem serdecznie dziękują za możliwość uczestniczenia w tej ciekawej wycieczce, która była dla ducha prawdziwą kulturalna ucztą!

Marai Zielińska -bibliotekarz szkolny