„Nauczmy się na pamięć tego kraju…”

„Nauczmy się na pamięć tego kraju…” – tak zaśpiewali  uczniowie klasy VII podczas apelu z okazji Świąt Majowych. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przedstawili informacje o jednym z najważniejszych świąt państwowych - Święto Konstytucji 3–go Maja. Uczniowie zainscenizowali obrady Sejmiku Szkolnego, który dyskutował nad tym, co to jest konstytucja i czy jest nam ona potrzebna. Młodzi aktorzy wcielili się w postaci historyczne jak: Stanisław August Poniatowski - król Polski, marszałek Stanisław Małachowski oraz marszałek Kazimierz Sapiecha. W teatralny sposób przedstawiono moment, w którym posłowie wyrazili zgodę na wprowadzenie Ustawy Rządowej ( konstytucji ). Konstytucja 3 maja 1791 roku była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) nowoczesną, spisaną konstytucją. Projekt konstytucji zredagował Hugon Kołłątaj.
       Apel został uświetniony przez występ szkolnego chóru oraz solistkę z klasy VII – Zuzannę Matysek. W czasie uroczystości uczniowie zastanawiali się czy młodzi ludzie pamiętają dziś o takich wartościach jak naród, ojczyzna, wolność, i czym one dla nich są?
     Uroczystość podsumował dyrektor szkoły – pan Robert Nowak, który  przybliżył uczniom kilka faktów historycznych dotyczących Świąt Majowych.

Agnieszka Trusiak