Mamy Eko-sad

„Nasadzenia dawnych odmian drzew owocowych sposobem na poprawę bioróżnorodności biologicznej środowiska przyrodniczego” to tytuł projektu ekologicznego, prowadzonego przez Wydział Środowiska i Rolnictwa w Starostwie Powiatowym w Słupsku.

Nasza szkoła miała zaszczyt zostać czynnym uczestnikiem tego projektu.

W dniu 29 kwietnia br., odbyła się akcja sadzenia drzew owocowych.

Uczestniczyli w niej: wójt Gminy Damnica – pan Andrzej Kordylas, radny gminy– pan Tadeusz Bubniak, dyrektor szkoły – pan Robert Nowak. Towarzyszyli im przedstawiciele klas V, VI i VII pod opieką p. Agnieszki Michalczyk.

Akcja polegała na posadzeniu na terenie przyszkolnym dziesięciu sadzonek dawnych odmian drzew owocowych: jabłoni, gruszy i śliw, otrzymanych od Starostwa Powiatowego w Słupsku.

Do akcji przyłączyła się Rada Rodziców w osobie Pani Ewy Gejgał, która także ofiarowała sadzonkę .

Miejsce pod nowe nasadzenia przygotowali nasi pracownicy obsługi oraz absolwent naszej  szkoły Marcin Wasiura wraz z ojcem.

Dzięki temu powstanie przy naszej szkole „eko-sad”, stanowiący bazę do prowadzenia zajęć przyrodniczych, poprzez które można poszerzyć wiedzę na temat bioróżnorodności i zagrożeń związanych z jej utratą. Przyszkolny sad będzie stanowił pole do prowadzenia obserwacji oraz stosownych zabiegów pielęgnacyjnych. Natomiast środowisko lokalne zyska miejsce przyjazne dla ginących owadów zapylających.

Posadzone drzewka otrzymały stosowne „metryczki” przygotowane przez koordynatora szkolnego projektu – Panią Agnieszkę Michalczyk  oraz zostały odpowiednio zabezpieczone.

Za kilka lat z całą pewnością będzie można skosztować owoców z tych drzew.

Serdecznie dziękujemy wszystkim  którzy zaangażowali się w ten projekt i mamy nadzieję że nasi uczniowie będą się opiekować drzewkami owocowymi.

Agnieszka Michalczyk