Apel Katyński

3 kwietnia każdego roku przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W naszej szkole w Zagórzycy obchodziliśmy go w poniedziałek 15 kwietnia 2024 r. Tego dnia odbył się uroczysty apel słowno-muzyczny, przygotowany przez uczniów klasy ósmej. Był on hołdem złożonym wszystkim poległym w lesie katyńskim i innych miejscach kaźni na terenie ZSRS. Podczas akademii uczniowie klas 1-7 mogli choć przez chwilę poczuć atmosferę tamtych dramatycznych wydarzeń, natomiast uczniowie klasy ósmej dodatkowo mieli możliwość wykazania się umiejętnościami artystycznymi. W tle przedstawianych wydarzeń wspominaliśmy oficera polskich sił powietrznych ppłk. Józefa Łęgowskiego, zamordowanego w Katyniu w 1940 r. To jego bowiem pamięć uczciliśmy, sadząc sześć lat temu Dąb Pamięci na terenie przykościelnym w Zagórzycy. Apel wokalnie urozmaicały dwie uczennice z klasy szóstej – Wiktoria Lasota i Magdalena Wolska. Zwieńczeniem uroczystości było symboliczne zapalenie zniczy w miejscu pamięci ppłk. Józefa Łęgowskiego.

Apel przygotowany był pod kierunkiem i opieką nauczycieli – Jolanty Dasgupta, Katarzyny Kołkowskiej, Bartosza Wiśniewskiego.