II Bieg Przełajowy ku Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Zagórzyca 2024 pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Damnica

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W piątek  22 marca 2024, w mglisty poranek, w Szkole Podstawowej im. Zjednoczonej Europy w Zagórzycy odbył się II Gminny Bieg Przełajowy ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Damnica.

O godzinie 10.30 na placu przed szkołą  dyrektor zagórzyckiej placówki -  pan Robert Nowak - w  swoim przemówieniu powitał licznie zgromadzonych zaproszonych gości, a także przytoczył pokrótce historię Żołnierzy Wyklętych. Podkreślił on, iż  głównym celem tego przedsięwzięcia jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz  kształtowanie  i wzbogacanie  świadomości historycznej   dotyczącej Żołnierzy Wyklętych.

Cały event  otwarty został uroczyście przez wójta Gminy Damnica, pana Andrzeja Kordylasa.

Do zagórzyckiej szkoły zawitały znakomite osobistości. Wśród nich byli : wójt Gminy Damnica pan Andrzej Kordylas – patron honorowy i sponsor nagród głównych,  pan Kazimierz Kozina –przewodniczący Rady Gminy Damnica,  , ks. Marcin Baska – proboszcz parafii w Zagórzycy, pani  Joanna Wojtczyk – inspektor do spraw oświaty,  pan Tadeusz Bubniak -  radny Gminy Damnica z miejscowości Zagórzyca,  pani Maria Czerska – dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Damnicy,  pani Joanna Rusak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Damnie, pani Katarzyna Sobolewska– dyrektor Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy,

ppłk Mariusz Mazerski – inspektor do spraw obrony cywilnej przy UG w Damnicy,  przedstawiciele Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Zagórzycy: p. Małgorzata Zander , p. Natalia Dziduch i Magdalena Ożożek .

Młodzież, która przybyła wraz z opiekunami z okolicznych szkół czyli z SP Damno i

SP Damnica  wraz z uczniami SP w Zagórzycy sprawdziła swoje możliwości i umiejętności podczas przełajowego biegu. Najważniejszy  był dystans: 1963m – wskazywał on na datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka (ps. „Lalek”).

To sportowe przedsięwzięcie zostało uświetnione przez reprezentację 7. Brygady Obrony Wybrzeża oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Damnicy. Żołnierze zaprezentowali uczniom i gościom militaria, wozy oraz sprzęt wojskowy. Część żołnierzy także uczestniczyła w  II Gminnym Biegu Przełajowym ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Damnica.
       Wśród uczniów najlepszymi biegaczami w biegu okazali się :
w kategorii klas IV – VI dziewczęta:
I miejsce Nadia Grabowska – SP w Damnicy
II miejsce Julia Krusińska– SP w Damnie
III Zuzanna Okrój – SP w Damnicy
w kategorii klas IV – VI – chłopcy:
I miejsce – Bartosz Wlazło – SP w Zagórzycy
II miejsce – Eryk Salomon – SP w Damnicy
III miejsce – Hubert Jarosiewicz -  SP w Damnicy
Kategoria klas VII – VIII dziewczęta:
I miejsce – Marcelina Gańska – SP w Zagórzycy
II miejsce – Wiktoria Myszkowska – SP w Damnicy
III miejsce – Martyna Wuttka – SP w Zagórzycy

W kategorii klas VII – VIII chłopcy:
I miejsce – Filip Knapczyk  – SP w Damnie
II miejsce – Salamoński – SP w Damnie
III miejsce – Mateusz Lindstedt – SP w Damnie..

Na  mecie  na każdego uczestnika czekał medal. Po oficjalnym biegu dyrektor Szkoły Podstawowej w Zagórzycy, p. Robert Nowak zaprosił wszystkich uczestników  oraz  zaproszonych gości na piknik wojskowy, który został zorganizowany na placu przy Szkole Podstawowej w Zagórzycy. Uczniowie mogli przymierzyć sprzęt woskowy, potrzymać karabin, a także porozmawiać o samej pracy w wojsku. Każdy mógł skosztować prawdziwej grochówki, ufundowanej przez firmę „Dominika” oraz przepysznych ciast , które zostały przygotowane przez rodziców naszych uczniów.

Na zakończenie uroczystości wręczone zostały przez pana dyrektora oraz współorganizatorkę przedsięwzięcia – panią Agnieszkę Trusiak symboliczne nagrody i podziękowania dla zaangażowanych w jej przygotowanie.

Bardzo  serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia : wójtowi Gminy Damnica panu Andrzejowi Kordylasowi, , ppłk Mariuszowi Mazerskiemu, Radzie Rodziców i rodzicom  Szkoły Podstawowej w Zagórzycy, kmdr ppor. Dariuszowi Kloskowskiemu, chor. Mariuszowi Borychowskiemu, 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża, oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Damnicy, firmie  Dominika z Potęgowa, CEIK w  Damnicy, panu Miłoszowi Trusiak, państwu Annie i Łukaszowi Schmidtka

Agnieszka Trusiak – n-l j.polskiego

Zbigniew Pawłowski - n-l religii i wychowania fizycznego