Wycieczka do Wrocławia w ramach projektu "Poznaj Polskę"

W dniach od 25.09-27.09.2023 r. uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej im. Zjednoczonej Europy w Zagórzycy wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Ogrodu Zoologicznego i Afrykarium. Z ogromnym zainteresowaniem podziwialiśmy przeróżne gatunki fauny. Spacerowaliśmy również po Parku Szczytnickim i poznaliśmy historię Hali Stulecia. Zwiedziliśmy również Stare Miasto, Rynek z zabytkowym Ratuszem, pręgierzem i zabytkowymi kamienicami Jaś i Małgosia, kościół św. Elżbiety oraz Jatki – Pomniki Zwierząt Rzeźnych.

Następnego dnia odbyło się zwiedzanie Muzeum Geologicznego. Uczniowie zaznajomili się z wiedzą o skałach, minerałach, skamieniałościach, procesach geologicznych oraz rozwojem życia na ziemi. Pełni wrażeń udali się na zwiedzanie Panoramy Racławickiej, która nie tylko przybliżyła kawałek polskiej historii, ale także uświadomiła, jak utalentowanych malarzy zrodził nasz kraj. Grupa zwiedziła również Muzeum Narodowe, gdzie uczniowie podziwiali sztukę polską XVII-XIX w., sztukę europejską XV-XX w. oraz ekspozycję, która pomogła uczniom prześledzić historyczne zmiany, np. w przyrządach służących do pisania – od porcelanowych kałamarzy i gęsich piór do popularnego długopisu BIC. Wśród wystawionych zabytków zobaczyć można było m.in. meble, naczynia, stroje, zegary i narzędzia używane w pracy. Zwiedzone zostały również: Ostrów Tumski, Wyspa Piasek i Most Tumski. Kolejnym punktem programu był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Ogród jest oazą pięknych roślin, żywym muzeum, a zarazem drugim najstarszym ogrodem w Polsce. Ten dzień we Wrocławiu zwieńczył wjazd windą na 49. piętro i pobyt w punkcie widokowym Sky Tower, a następnie pokaz Multimedialnych Fontann na Pergoli.

Ostatni dzień to wizyta w Hydropolis – Centrum Wiedzy o Wodzie. Jest to interaktywne Muzeum Wody, które jest zarówno ogromnym skupiskiem wiedzy o wodzie jak i świetnym miejscem edukacyjnych rozrywek.

Największą jednak atrakcją Wrocławia były wszechobecne krasnale. Każdy z nich unikatowy. Uczniowie z wielkim zapałem próbowali uchwycić ich jak najwięcej, co nie było łatwe, gdyż jest ich blisko 1000. Wycieczka zakończyła się w Centrum Historii Zajezdnia, które pokazuje miasto Wrocław w latach 1945-2016.

Pełni wrażeń w nocy, uczniowie wraz z opiekunami powrócili do Zagórzycy. Cała grupa składa serdeczne podziękowania pracownikom Biura Turystycznego „Belfer” za perfekcyjne przygotowanie wszystkich etapów wyprawy i możliwości przeżycia niezapomnianych chwil.