Spotkanie przy pomniku w Mianowicach

W piątek 18 marca br. szkoły z Gminy Damnica : Szkoła Podstawowa w Zagórzycy, Szkoła Podstawowa w Damnicy oraz Szkoła Podstawowa w Damnie spotkały się w Mianowicach, aby uczcić 215.  rocznicę bitwy pod Mianowicami. Wśród zaproszonych gości znajdowali się : historyk dr Kacper Pencarski z Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku, dyrektorzy szkół: Maria Czerska – SP w Damnicy,  Joanna Rusak-SP w Damnie, Robert Nowak – SP w Zagórzycy, radny Gminy Damnica – Tadeusz Bubniak oraz ks proboszcz Marcin Baska.
      Uroczystość rozpoczęła się od zaśpiewania hymnu narodowego, następnie uczniowie z klasy VII SP w Damnicy przedstawili krótki rys historyczny tego wydarzenia. Informacje o bitwie pod Mianowicami uzupełnił zaproszony gość – dr Kacper Pencarski.
       Po krótkim apelu i lekcji historii w plenerze w Szkole Podstawowej w Zagórzycy obył się godzinny wykład dla uczniów klas VII i VIII. Pan dr Kacper Pencarski- historyk z Instytutu Historycznego Akademii Pomorskiej w Słupsku -  w interesujący sposób zaprezentował tło historyczne do celebrowanego wydarzenia.

Agnieszka Trusiak