Warsztaty profilaktyczne

Zagórzyca, dnia 2021-12-08

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZAGÓRZYCY

Dnia 29 listopada 2021r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Zagórzycy wzięli udział w warsztatach profilaktycznych sfinansowanych z budżetu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych gminy Damnica w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zajęcia dostosowane były do wieku uczestników. Uczniowie klasy II i III zrealizowali program „Rola emocji”. Najmłodsi uczniowie uczyli się rozpoznawania i uświadamiania sobie własnych emocji oraz uczuć. Dowiedzieli się gdzie szukać pomocy w odnalezieniu się w trudnej sytuacji. Uświadomili sobie swoje mocne strony oraz udoskonalili warsztat komunikowania się z innymi. Na zakończenie poznali sposoby na rozładowanie trudnych emocji.

Starsi uczniowie z klas V – VIII uczestniczyli w warsztatach „Niewidzialne rany”. Głównym celem szkolenia była promocja zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Problem ten jest szczególnie aktualny i ważny w czasie pandemii i nauczania zdalnego. Uczniowie podczas zajęć uświadomili sobie czym jest kryzys i jak sobie z nim radzić. Otrzymali informacje na temat depresji, smutku. Poznali sposoby rozwiązywania problemów oraz uświadomili sobie rolę pasji i zainteresowań podczas kryzysów. Warsztaty w bardzo interesujący sposób przeprowadził trener terapeuta z centrum profilaktyki „Nowe Horyzonty Wrocław”.

Poza uczniami z oferty szkoleniowej mogli skorzystać także rodzice, dla których udostępnione zostało webinarium pedagoga Michała Maciejaka „Profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”. Trener przedstawił pojęcie kryzysu u dzieci, jego symptomów i faz oraz sposobów pomocy. Omówił najczęściej występujące zaburzenia w okresie dojrzewania oraz streścił metody wspierania w kształtowaniu prawidłowych form tożsamości młodzieży. Link do szkolenia online: https://liblink.pl/HQJe6nTV8d

Kolejną grupą, do której skierowane były warsztaty było grono pedagogiczne. Podczas dwugodzinnego szkolenia w formie online „Ochrona zdrowia psychicznego” trener przypomniał pedagogom definicję depresji, omówił objawy i fazy kryzysu oraz sposoby pomocy dziecku uwzględniając okres pandemii i nauki zdalnej.

Iwona Kuklińska