Nasz szkolny pomnik przyrody

NASZ SZKOLNY POMNIK PRZYRODY.

Na terenie naszej szkoły rośnie okazałe drzewo – lipa drobnolistna.

Podczas lekcji przyrody, szczególnie w upalne dni, lubimy tam przebywać. Rozłożysta korona lipy daje schronienie przed słońcem, jej kwiaty mają ładny, słodki zapach a liście przyjemnie szumią na wietrze.

Razem z uczniami klasy IV postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się temu okazałemu drzewu. Wykonaliśmy niezbędne pomiary i obserwacje – obwód drzewa wyniósł 464cm.

Brakowało na nim tabliczki oznaczającej, że jest pomnikiem przyrody, zrobiliśmy więc małe śledztwo.

Pani Bogusława Obert z Urzędu Gminy Damnica pomogła nam odszukać informacje w gminnym zestawie pomników przyrody.

Okazało się, że nasza lipa Uchwałą Rady Gminy Damnica nr 179/98 została wpisana do rejestru 13 czerwca 1998r, pod nr 40. Obwód drzewa w tamtym czasie wynosił 390cm, wysokość 21m.

Jak to się stało, że 23 lata temu ktoś zainteresował się tym drzewem?

Dalszy trop zaprowadził nas do szkolnych kronik.

Otóż ówczesny nauczyciel biologii w naszej szkole – p. Iwona Kordylas, w ramach Dnia Ziemi, wraz z gminnymi ekologami, zorganizowała akcję odszukiwania i oznaczania pomników przyrody w gminie Damnica. Wśród zgłoszonych drzew znalazła się też nasza lipa. 22 kwietnia 1998r wzmianka o niej wraz z fotografią pojawiła się w tamtejszym wydaniu Głosu Pomorza.

Efektem naszych poszukiwań było uroczyste zawieszenie tabliczki „POMNIK PRZYRODY”, którą otrzymaliśmy od Urzędu Gminy Damnica. W asyście uczniów klasy V przytwierdzenia plakietki do pnia dokonał dyrektor naszej szkoły – p. Robert Nowak.

Teraz już każdy będzie wiedział, że mamy swój własny, szkolny pomnik przyrody.

A. Michalczyk