Warsztaty z gleboznawstwa w Karzniczce

WARSZTATY TERENOWE z Akademią Pomorską i SDOO w Karżniczce

W dniu 16 czerwca uczniowie klasy VI, pod opieką nauczyciela geografii – p. R. Nowaka i nauczyciela biologii – p. A. Michalczyk, wybrali się na warsztaty terenowe, które zostały zorganizowane na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Karżniczce.

Na miejscu zostaliśmy bardzo miło powitani i oprowadzeni po terenie ośrodka przez kierownika Działu Badawczo – Doświadczalnego – panią Magdalenę Wasilewską, która pokazała nam maszyny rolnicze używanie podczas prac na poletkach doświadczalnych.

Specjalista doświadczalnik – pani Monika Wójcik z pasją opowiadała nam o prowadzonych przez Stację badaniach nad nowymi i starymi odmianami roślin uprawnych oraz o ich celowości. Dzięki wynikom pracy doświadczalników na poletkach rolnicy mają rzetelne informacje o jakości nasion, które sieją na swoich polach oraz możliwościach i wydajności uprawianych przez siebie roślin.

Pracownik naukowy Akademii Pomorskiej – dr inż. Magdalena Piekutowska, zapoznała nas z głównymi informacjami na temat powstawania gleby, profilach glebowych oraz badaniach morfologicznych. Najciekawszą i najbardziej absorbującą naszą uwagę częścią zajęć była natomiast możliwość udziału w doświadczeniach i obserwacjach, dzięki którym mogliśmy samodzielnie zbadać właściwości fizyczne i chemiczne przygotowanych przez organizatorów próbek gleby.

Na zakończenie zajęć wybraliśmy się na spacer, podczas którego mogliśmy zobaczyć jakie rośliny uprawiane są na poletkach doświadczalnych i w jaki sposób są one oznaczane.

Każdy z uczestników otrzymał od organizatorów poczęstunek oraz pamiątkowy dyplom i upominek.

Bardzo dziękujemy Organizatorom za przemiłe przyjęcie, profesjonalnie przygotowaną i przeprowadzoną lekcję i możliwość praktycznego doświadczania i obserwacji.

A. Michalczyk