Kaszubski piknik nad rzeką Słupią

KASZUBSKI PIKNIK NAD RZEKĄ SŁUPIĄ

11czerwca o poranku grupa uczniów uczęszczających na zajęcia języka kaszubskiego ruszyła szlakiem elektrowni wodnych na Słupi.
Pierwszym przystankiem była elektrownia w Krzyni, nieopodal znajdowało się "Strzegomino"- obie należą do średnich pod względem wielkości na rzece. Po drodze wszyscy podziwiali przepiękne krajobrazy pól i  lasów rozciągających się szerokim pasem aż po horyzont.
    Z gościną zawitaliśmy do Szkoły Podstawowej w Motarzynie, gdzie p. Gabriel Konkol- wieloletni dyrektor tej placówki w bardzo obrazowy sposób przedstawił historię tych ziem, ich mieszkańców
i przybyłych tu po wojnie osadników. W izbie regionalnej można było zobaczyć i dotknąć wiele dawnych przedmiotów użytkowych, poznać ich działanie i przeznaczenie. Uświetnieniem naszej wizyty był występ zespołu kaszubskiego " Jantar" działającego przy szkole.
Następnie przejechaliśmy do elektrowni "Gąskowo" w Gałąźni Małej, największej , działającej nieprzerwanie od 1914r. na rzece Słupi. Po drodze minęliśmy zabytkowe dęby, które pamiętają bardzo odległe dzieje tych ziemi i strzegą niejednej tajemnicy.
Zakończeniem "kaszubskiej wanogi" było ognisko, gdzie przy muzyce ze smakiem zjedliśmy
" kaszubskiego hot-doga". Finałem pikniku było wspólne zatańczenie tańców kaszubskich z członkami zespołu nieopodal kamienia papieskiego, upamiętniającego spływ kajakowy, przyszłego papieża, dziś świętego- Jana Pawła II.