Wdzydze Kiszewskie -wycieczka w ramach zajęć z j.kaszubskiego

WYCIECZKA DO SKANSENU WE WDZYDZACH KISZEWSKICH

Dnia 2.06.21r. grupa małych "Kaszubów" odwiedziła skansen we Wdzydzach Kiszewskich.
Jest to pierwszy w Polsce i najstarszy skansen założony w 1906r. przez Izydora i Teodora Gulgowskich. Spacerując po wsi odwiedziliśmy stara szkołą, gdzie można było posiedzieć w "oślej ławie" i zajrzeć do "kozy". Dalej mijając kapliczki i krzyże zwiedzaliśmy kuźnię, wiatraki, chałupy wiejskie, rzemieślnicze, rybackie oraz szlacheckie dworki. Budynki wyglądają tak samo jak przed laty.
Ciekawostką był drewniany kościół z 1700r. wybudowany bez użycia gwoździa.
Podczas lekcji muzealnej można było poznać dawne instrumenty muzyczne wykonane własnoręcznie przez mieszkańców wsi oraz spróbować na nich zagrać.
Skansen położony jest nad jeziorem Gołuń, gdzie można podziwiać nie tylko zabytkową zabudowę dawnej kaszubskiej wsi, ale również piękną przyrodę.
Nauczyciel języka kaszubskiego
Małgorzata Leśniańska